Mikro Diş Hekimliği
Mikro Diş Hekimliği

Mikro Diş Hekimliği Lazer Operasyonlar

Mikro Diş Hekimliği, diş çürükleri için yeni ve alternatif bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin temel amacı; çürüğü tamamen ortadan kaldırırken doğal dişten mümkün olduğunca az kayıp vermektir. Hava ile aşındırma (Air Abrasion) olarak adlandırabileceğimiz bir metotla diş çürükleri temizlenir.

Hava ile aşındırma (Air Abrasion), hava-toz karışımı bir spreydir. Basınçlı hava içerisine zımpara görevi görecek küçük partiküller yerleştirilip işlem yapılacak diş üzerine püskürtülür. Basıncı hassasça ayarlanabilen bir mekanizmayla çürüğün üzerine püskürtülen bu sprey diş çürüklerini temizler. Bu işlem ağrı hissedilmeden yapılabilir.

Lazer uygulamaları ise sert doku ve yumuşak dokuda yapılmaktadır. Sert doku uygulamaları cerrahi kemik operasyonları, çürük dişte kavite operasyonları gibi işlemlerde uygulanmaktadır.Yumuşak doku uygulamaları ise flep operasyonları,frenilektomi, vestibülo plast, gibi işlemleri içerir.Ayrıca lazer beyazlatma işlemlerinde de kullanılır.

Diş hekimliğindeki son gelişmelerle artık geleneksel tedavi metotlarını değiştirmektedir. Örneğin, kaviteyi matkapla oyma ve iğne ile uyuşturma işlemi mikro dişhekimliği sayesinde çoğu durumda ortadan kalkmaktadır.