Sıkça Sorulan Sorular
Dentoria 'da yapılan İlk Muayene ücretli mi?

Şuan kampanya döneminde olduğumuzdan ücret almamaktayız.

Dentoria 'da Kredi Kartı geçerli mi? Kredi Kartına taksit imkanı var mı?

Tüm kredi kartlarına vade farksız 12 taksit ödeme imkanlarıyla hastalarımız ödemelerini yapa bilmekteler dolayısıyla sağlık problemelerinizi ertelemeyiniz.

Dentoria 'da SSK ve Yeşil Kart gibi sağlıktan yararlanma hizmetleri geçerli mi?

Sağlık bakanlığı özelde hiç bir AĞIZ ve DİŞ sağlığı hizmeti veren kurumla anlaşmamıştır. Dolayısı ile SGK hizmetlerini ücretinin karşılamamaktadır.

Dentoria 'da ki muayene ve tedavilerde kullandığınız Cihaz ve Techizatlara güveniyor musunuz?

Verdiğimiz tüm tedavi hizmetlerinde SON TEKNOLOJİ araçları kullanılır.

Diş İmplantı

İmplant Nedir?
Diş implantı titanyumdan yapılan ve vidaya benzeyen çene kemiği içerisini konulan, diş kökü görevi yapan vida benzeri aperedir. İmplantlar dişizliği ortadan kaldırmak adına, diş hekimleri tarafından kullanılan en modern teknolojidir.

İmplantlar ister çürük nedeniyle ister diş hastalığı nedeniyle çekilmiş bir diş olduğunda o çekilen dişin bölgesine konulan titanyumdan bir vidadır. Bahsettiğimiz vidanın firmalar tarafından yapılmış bir sürü farklı dizaynı vardır. Bilinen dünyada, 90 farklı dizayn ve 550 den fazla implant firması vardır.Hastaların bu kadar implant çeşidi içerisinde hangisi iyisidir sorusu akıllarına geliyor. Çoğunun arasında kemikle kaynaşma açısından hiçbir farkı yoktur. Sadece dizayn açısından, hekimin kullanımını kolaylaştıran bazı yönleri vardır. Bunun yanında implant şekli her çene kemiğine göre ayrı seçilmelidir. İmplantlar her çene kemiğine göre uygun olmayabilir. İmplantların çapı genişleyip daralabilir. Boyu uzayıp kısalabilir. Bu tür seçenekleri vardır. Vida yivleri sıklaşır,keskinleşir ve kalınlaşabilir.Dizaynı biraz daha sivri veya silindir olabilir.Boynu geniş veya dar olabilir. İçine bağlanan parçaların bağlanma şekli vida olabilir, sıkışarak girebilir. Üstüne yapışacak porselen yapıştırabilir veya vidalanabilir. Böyle çeşitli farklı dizaynları vardır.

İmplant yerleştirilirken acır mı ?
İmplant yerleştirilirken hiçbir acı duyulmaz. Normal diş çekilirken olduğu gibi o bölgeye lokal anestezi yapılarak uyuşturulur.Uyuşturulduktan sonra implant işlemi yapılırken hastanın acı duyması mümkün değildir.

İmplanttan sonra ağrı olur mu ?
Eğer bir iki implant yapılmışsa hasta genelde pek bir ağrı hissetmez. Eğer çok fazla implant yapıldıysa örneğin 5-6 adet hasta birazcık ağrı duyabilir. Ağrı tamamen implant ile alakalı değildir. Yapan hekimin o bölgede bıraktığı travma ile ilgilidir. Hekimin ve asistanlarının o bölgeye dikkat etmesi ve titizliği implant bölgesi ağrılarında önemli bir faktördür.

Diş implantlarının ömrü normalde doğal dişin ömrü kadardır yani ömürlüktür.İmplantların tarihçesine bakıldığında, bugünkü implantların tarihçesine baktığımızda 25-30 seneliktir. Yani o kadar sene dayandığını görebiliyoruz. İmplantları normal bir diş gibi fırçaladığı takdirde doğal diş gibi ağızda ömür boyu kalabilir.

İmplant kırılır mı ?
İmplantların kırılması pek mümkün değil. Yapı olarak metal titanyum olduğu için pek kırılma problemi yaşamazsınız. Bu nedenler doğal dişlerden büyük bir avantajı var. Mesela doğal dişlerde çürüme ve diş eti hastalıkları var fakat implantlar metal oldukları için çürüme söz konusu değildir. Diş eti hastalıkları ise doğal dişlerden daha az olmak kaydıyla meydana gelebiliyor. Bununda tek sebebi bakım eksikliği yani dişlerini iyi fırçalamayan insanda nasıl diş eti probremleri çıkabiliyorsa aynı şekilde implantı bulunan hasta da implantlarının bakımını gerektiği gibi yapmıyorsa implantlarında ömrü kısalabiliyor. Her şeyde olduğu gibi bakım implantlarda önemlidir.

Diş implantı nasıl uygulanır ?
Diş implantı basit bir cerrahi müdahale ile uygulanır. İster diş hemen çekilmiş olsun ister diş çok önceden çekilmiş alan bir dişin yerine kullanılacak olsun diş implantı aynen diş çekiminde olduğu gibi basit bir prosedürle çene kemiğine yerleştirilir. Diyelim ki bir diş çektik ve implant yerleştireceğiz. Diş çekilir çekilmez o boşluğa implant çok kolay bir şekilde yerleştirilebiliyor.Çünkü yuva zaten orada hazır. Bu ister ön diş olsun ister arka diş olsun hiç fark etmiyor. Eğer çekilen dişin yuvası düzgünse implantı oraya yerleştirmek mümkün ve kolay bir işlemdir. Diyelim ki implant daha önceden çekilen bir dişin yerine yerleştirilecek o zaman bölgede implant için bir yuva açmak gerekiyor. Bunun için implantların hazır bir seti vardır. Küçük frezelerle yani kemiği delen çok küçük frezlerle önce inceden kalına doğru yuva hazırlanır ve implant yerleştirilir. Bu esnada diş eti kesilerek kaldırılabilir yani kemik tam olarak açığa çıkarılarak, görerek yapılabilir veya kapalı operasyon denilen küçük bir delik açılıp o delikten implant yerleştirilir. Bu yöntemle dikiş’e de gerek kalmayabilir. Kısacası implant işlemi kolaydır zor olan kısımları kemiğin hacminin küçüldüğü durumlardır. Bu durumlarda implant uygulanmadan önce kemik ilavesi gerekebilir.

Diş implantının yan etkisi var mıdır ?
İmplant’ın aslında bir yan etkisi yoktur. İmplantlar saf titanyumdan yapılmıştır. Vücut için tamamen reaksiyonsuz bir malzemedir. Yani implant koyulduğu zaman vücutta açıkçası bir reaksiyon beklenmemelidir. Şuana kadar 25-30 senelik bilimsel çalışmalarda bir yan etkisi görülmemiştir. Fakat şöyle bir inanış varıdır implant takıldıktan sonra yanağım şişer,ağrım olur hatta vücut implant’ı red eder gibi farklı düşünceler varıdır. Red etme konusu tamamen akıldan çıkarılmalıdır. Çünkü vücut implantı red etmez. Fakat hekimin bir hatası varsa implant bölgesine bakteri ve mikrop girdiyse implant çıkabilir. Bunun oranı %1 ila %2 civarında yani çok düşüktür. İmplant sonrası yüzün şişmesi implantla kesinlikle ilgili değildir. İmplant koyulduğu zaman doğal olarak yüz şişer evet bir miktar şişer ama bu tamamen yapılan küçük cerrahi müdahale ile alakalıdır. Cerrahi müdahale ne kadar minik ve az travma yaratırsa şiş o kadar az olur. Hiç olmaması demek cerrahi travmanın olmadığı anlamına gelir. Ağrıda yine aynı şekilde travma ile ilgilidir. Kemik içerisinde ne kadar nazik ve dikkatli çalışılırsa ağrı o kadar az olacaktır.

İmplant tedavi süresi ne kadardır?
İmplantta toplam tedavi süresi çok değişkendir.İmplantın yapılır yapılmaz hemen üzerine diş yapıldığı durumlar günümüzde çok revaçta ve yaygınlaşıyor. Bu uygulamalar implatın yapıldığı gün dişin takılması implant yapıldıktan birkaç gün sonra dişin takılması gibi erken diş takılması prosedürünün yanında implant yapıldıktan sonra implantın diş etini içerisinde bırakılıp hiç görülmez halde kemiğin içerisinde diş etiyle üstü kaplı halde bırakılıp 2-3 ay gibi süreyle implantın bekletildiği sonra üstünün açılıp bağlantılarının yapılıp üstüne diş takıldığı 2 farklı durum vardır. Normal prosedürde 2-3 aylık bekleme periyodu vardır. Fakat hasta bu süreyi nasıl bekleyecek bu çok önemlidir.Dişsiz mi bekleyecek yoksa diş ile mi bekleyecek hekim hastanın ihtiyacına göre buna karar vermelidir. O bölgeye hastanın çıkaramayacağı tercihen sabit bir protez kullanılması tavsiye edilir.

İmplant hangi durumlarda kullanılır ?
İmplant hastanın diş eksiğinin olduğu ve eksik dişlerin tamamlanması durumlarında kullanılır. Diş implantını kullanırken çene kemiğinin yapısı çok önemlidir.Bazen çene kemiği diş çekiminden sonra daralıp ufalıyor hem boyu kısalıyor hem eni daralıyor. Bu durumlarda implantın kullanılması zor oluyor ve hastanın çenesine kemik yamanması gerekiyor . İmplantlar çoğı vakaya basit bir radyografi muayenesinden sonra kullanılabiliyor. Diş implantları bugün diş hekimliğinde çok yayın bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde diş eksiği olan tüm hastalarda implant uygulanıyor.

Diş implantının bakımı
Diş implantlarının bakımı, aynı doğal dişlerimizde yaptığımız diş macunu ve diş fırçasıyla yapılmalıdır.Hatta diş implantının üzerinde bulunan porselen kaplama arasının diş ipiyle temizlenmesi son derece önemlidir. En önemli şeylerden bir tanesi diş fırçamız üzerine mercimek kadar macun koyup ağzımızı köpürttükten sonra dişlerimizi en arka bölgeden başlayarak fırçalıyoruz.En arkadan başladığımızda 45 derece açıyla fırçayı diş etleri üzerine yerleştiriyoruz. Hem diş hem de diş eti üzerine koyarak bastırıyoruz. Fırçayı yuvarlak hareketlerle 5 saniye kadar oynatıyoruz. Diğer diş’e geliyoruz ve aynı şekilde 5 saniye kadar yuvarlak çizerek devam ediyoruz. Bu şekilde en arkadan başlamak sure ile tüm bölgeleri fırçalıyoruz. Dişinizi fırçalarken diş etim kanar diye korkmayın çünkü diş eti zaman zaman kanar. Hatta kanayan yeri daha çok fırçalamak lazım yoksa fırçalamaktan kaçınırsanız mutlaka diş hekimine gitmek zorunda kalırsınız. Diş hekimi daha profesyonel aletlerle temizlemek zorunda kalabilir. Bunun olmasını istemeyiz. Bu temizliği dış tarafta yaptığımız gibi iç tarafta da yapmamız gerekiyor.

Diş implantlarının avantajları
Diş implantları bize eski tip protezlere bakarak çok fazla avantaj sağlamaktadır. Bu avantajların en başında kemiğin erimesinin durdurulması geliyor. Durdurulması çok önemli bir avantajdır. Diş çekildiği zaman o bölgedeki kemik erir. Bu doğal bir sonuçtur.İster 1 diş çekilsin ister ağızdaki tüm dişler çekilsin o bölgedeki kemik giderek küçülür. Bu aylar ve yıllar içersinde o kadar küçülür ki oraya implant yapmak çok zor hale gelebilir. Kemik eklemek gerekebilir.

İmplantın en büyük avantajı koyulduğu bölgede kemiğin erimesinin durdurmasıdır. Yani diş kökü kemiği nasıl koruyorsa implantlarda kemiğin içerisine yerleştirildiğinde o bölgedeki kemiğin beslenmesini, hücrelerini ve fonksiyonlarını korur. Bu çok önemli bir avantajdır. Bu nedenle eski tip protezlerde bir köprü olsun veya bir damaklı protez olsun eksik olan dişin yerine implant konmadığı için o bölgedeki kemik küçülecektir. İmplant bunu önlemektedir. Ekonomik nedenlerde damaklı protez kullanan hastaların en azından 2 implant taktırarak protezin ağızdan düşmesini engellenebilir. Alt kısma takılan 2 basit implant bunu önleyebilir. Üst kısımda ise bu 4 implant takılarak önlenebilir. Birde damaklı protezlerde hastalar yemekleri iyi çiğneyemezler çünkü protez çiğneme gücünü azaltır. İmplantlarda ise aynen doğal dişlerde olduğu gibi çiğneme işlemeni rahatlıkla yapabilirisiniz.

Diş implantı gerektiren durumlar nelerdir ?

Diş implantlarının kullanım amacı; kaybedilen bir dişin yerini alarak, diş fonksiyonunu tamamlamaktır. Her ne sebep ile kaybedilmiş olursa olsun diş implantı, her dişin yerine uygulanabilinir. İmplant uygulanması için belirli bir sayı yoktur, arzu edilirse ağızdaki bütün dişler implant olabilir.

Diş implantı kullanabilmek için çene yapınızın uygun olması, en önemli konulardan birisidir. Bazı insanların çene kemikleri diş çekiminden sonra geçen süre yüzünden daralarak, ufalmaktadır. Çene kemiğinin eninde ve boyunda meydana gelen bu kısalma, diş implantının yapılmasını zorlaştıran bir durum olabilir. Yine de bu hastalar diş implantı kullanamaz diye kesin bir tanı konamaz ancak bu durum implantı uygulayacak diş hekimini oldukça zora sokacaktır. Bu tür hastalarda implant uygulanması bir nevi diş hekiminin becerisine kalmıştır.

Kaybedilen tüm dişler yerine herkese uygulanabilen implant dişler, sağlam yapıları ile oldukça uzun süre kullanılabilirler. Hatta implant dişler o kadar sağlamdır ki; doğal dişlerinizden daha uzun süre bile dayanabilirler. Türkiye’de diş hekimlerinin uygulama alanlarının yaklaşık olarak %70’ini, diş implantları oluşturmaktadır.

Diş implantı ne kadar sürede yerleştirilir ?

Kaybettiğiniz bir dişin yerine taktırarak o dişi telafi etmek için kullanacağınız implantın, doğru şekilde takılması oldukça önemlidir. Bu sebeple diş implantının doğru bir biçimde yerleştirilmesi biraz da diş hekiminizin kabiliyetine kalmış bir konudur. Eğer diş hekiminiz diş implantı konusunda tecrübeli ve hünerli ellere sahipse bu işlem göz açıp kapayıncaya kadar bitecektir. Tabi diş implantının takılma süresi, kişinin çene kemiği yapısı ile de doğrudan ilgilidir. Hastanın çene kemiği geçen yıllar içerisinde enden ve boydan daralmışsa, diş implantının takılması biraz güçleşebilir.

Sanılanın aksine implantın yerleştirilme süresi, hangi dişin yerine takıldığı ile ilgi bir konu değildir. Diş implatının yerleştirilme süresi aslında, çekilen dişin yuvasının düzgün olması ile alakalıdır. Bu nedenle uzun süre önce çekilmiş bir dişin yuvası zaman içerisinde kapanacağından, implatın takılması da daha uzun sürecektir. Ancak diş çekildikten sonra implantı yerleştirmek için gereken alan hazır olduğu için, işlem çok daha kısa sürecektir. Kısacası diş implantının ne kadar sürede yerleştirildiği, kişinin diş ve çene kemiği yapısına bağlıdır.

Diş implantlarının ömrü ne kadar ?

Diş implant teknolojisi son 30 yıldır uygulanan bir tekniktir. Uzman eller tarafından takılmış bir diş implantının ömrü, normal bir dişin ki ile aynıdır. 30 yıl önce diş implantı yaptırmış ve hala bu implantı sorunsuz biçimde kullanan insanlar var. Diş implantı yaptırmanın amacı zaten normal bir dişten farkı olmayan, doğal dişin yerini alabilecek bir proteze sahip olmaktır.

Doğal dişlerinize iyi baktığınız takdirde, bir ömür boyu sizinle birlikte olacaklardır. İmplant dişler de aynen bu şekilde iyi bakılırsa, hiçbir sorun çıkartmadan uzun yıllar boyunca işlevini yerine getirecektir. Doğal dişlerinizin bakımı için dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamanız gerekmektedir. Bu durum diş implantınız için de aynen geçerlidir. Diş implantlarının dış kaplaması çok sert bir madde olan porselen ile yapıldığından, çok uzun ömürlü protezlerdir. Bu şekilde kırılma riskleri de asgariye indirilmiş olur. Çeneye monte etmek için kullanılan vidalarsa; beklide dünyamızdaki en sert maddelerden birisi olan titanyumdan yapıldığından, diş implantlarının ömrü sandığınızdan çok daha uzundur. Ayrıca doğal dişlerinizde çürüme riski varken, implant dişiniz asla çürümeyecektir.

Diş implantı bakım gerektirir mi ?

Bazen dişlerinizi düzenli olarak fırçalasanız dahi, çürüme nedeni ile dişinizi çektirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda son yıllarda yapımı çok daha kolaylaşan, diş implantları yardımınıza yetişiyor. Çekilen dişin yerini alarak diş işlevi görmesi için çene kemiğine monte edilen diş implantları, bir ömür boyu sizinle kalacak kadar sağlam yapıdadır. Titanyum gibi çok sert bir maddeden yapılan diş implantlarının, üst yüzeyi de porselen ile kaplanır. Bu nedenle birçok insanın doğal dişlerinden bile daha sağlamdır.

Diş implantı kullanan insanların bu proteze düzenli bakım uygulaması gerekir. Bu bakımı her gün aksatmadan yapmanız çok önemlidir. Diş implantınızın bakımı yapmak için dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız yeterlidir. Buna ilave olarak dikkat etmeniz gereken konuysa; diş implantının üzerini kaplamak için kullanılan porselen ile gerçek dişleriniz arasını iyi temizlemeniz. Mümkünse bir diş ipi kullanarak, implant ile dişleriniz arasında yemek artığı kalmadığından emin olun. Dişlerinizin arasında kalan yiyecek parçaları belki porselen kaplama için zararlı değildir ancak implanta temas eden doğal dişlerinizin çürümesine neden olabilirler.