Ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru sanılan 10 yanlış!
01 Şubat 2021

Bir çok hastalığın ağız ve diş sağlığı na gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklandığını ve halk arasında diş sağlığı ile ilgili pek çok yanlış uygulama ve tedbirin doğru sanıldığını  diş hekimleri uzmanları , yalnızca “diş ağrısı” olarak adlandırılan belirtilerin bile temelde bazı önemli tıbbi ve psikolojik sorunların habercisi olabileceğini söylüyorlar.

 
Ülkemizde ağız ve diş sağlığı konusunda yeterince bilinç oluşmadığına dikkat çeken Hekimler, “Ağız ve diş hastalıklarında meydana gelen bozukluklar; beslenme, çiğneme problemleri, tat alma, gülme, kahkaha atma, uyku ve konuşma gibi fonksiyonel işlevleri negatif yönde etkileyebilmekte. Bunlara bağlı olarak da sosyal ilişkilerde zayıflama, utangaçlık, özgüven kaybı, anksiyete ve depresyon gibi psikososyal sonuçlar ortaya çıkabilmekte” .
 
Sağlıklı diş ve diş eti için hekimlerin önerileri doğrultusunda uygulama yapılması gerektiği, aksi halde dişlerin ve diş etlerinin zarar görebileceğine değinen Diş Hekimi Uzmanları, “Ağız ve diş sağlığı konusunda ortaya çıkan kimi sorunlar bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden ağzımız bir nevi vücudumuzun alarm merkezlerinden biridir. Diş fırçalama şeklinden fırça seçimine, macun kullanımından diş taşı temizliğine, süt dişlerinden ağız kokusuna kadar halk arasında bilinen yanlış ya da eksik bilgilerin paylaşılması diş ve ağız sağlığını tehlikeye atmaktadır” diyerek dikkatleri çekmeye devam ediyorlar. 
Ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru sanılan 10 yanlış:
 
Özbölük, genel sağlığımızı büyük ölçüde etkileyen ağız ve diş sağlığı hakkında yanlış bilinen gerçekler hakkında şu bilgileri verdi:
 
1- Sert diş fırçası kullanmak dişleri bembeyaz yapar
Yanlış! Çünkü önemli olan fırçanın sertliği değil, fırçalama tekniğidir. Diş fırçası, sentetik kıldan yapılma olmalıdır. Uçları düzgün sonlanmalıdır. Sert fırçalar diş etini tahriş eder, dişlerimizin minesine zarar verir ve dişlerde hassasiyet oluşturur. 
 
2- Hamilikte diş kaybı olması çok normaldir, anne adayları diş kaybı yaşayabilir
Yanlış! “Her çocuk bir diş götürür" düşüncesi ne yazık ki ülkemizde yaygın bir kanıdır. Ancak bu doğru değildir. Ağız bakımlarını doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu değildir.
 
3- Hamilelikte diş tedavisi yaptırmak bebek için sakıncalıdır
Yanlış! Hamileliğin her döneminde aciliyet gerektiren diş tedavileri yapılabilir, bebeğe bir sakıncası yoktur.
 
4- Çoçuk dişleri iğne ile çekilirse bir daha çıkmaz
Yanlış! Süt dişleri 6’ncı aydan başlar 3 yaşına kadar devam eder. Kalıcı dişler ise 6 yaşında çıkmaya başlar ve 12-13 yaşlarında tamamlanır. Burada önemli olan hangi dişin çekildiğidir, dişin iğne ya da başka bir şey ile çekilmesinin önemi yoktur.
 
5- Süt dişlerinin yerine daha sonra kalıcı dişler geleceğinden süt dişlerinin önemi yoktur
Yanlış! Süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerine bağlıdır. Süt dişleri kapladıkları alanla kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı dişler için yer tutmaktadır. Bu nedenlerle süt dişleri çok önemlidir.
 
6- Bir kez diş taşı temizliği yaptırdıktan sonra her zaman yaptırmak gerekir
Yanlış! Diş taşı temizliğinde diş yüzeyine ait olmayan maddeler (plak, diş taşı) temizlenir. Diş taşı temizliği yaptırmayan bir kişi dişleri üzerinde biriken diş taşlarını fark edemez ancak temizlik yaptırdıktan sonra birkaç gün fırçalanmayan dişlerdeki değişim hemen göze çarpar. Yani diş taşı temizliği yapılmış ya da yapılmamış olsun ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece diş taşlarının oluşumu kaçınılmazdır.   
 
7- Çapraşık dişler ancak küçük yaşlarda düzelebilir
Yanlış! Çapraşık dişler her yaşta düzgün hale getirilebilir. Tel tedavisi her yaştan kişiye uygulanacağı gibi, tel tedavisini estetik bulmayan hastalar görünmeyen teller sayesinde düzgün dişlere sahip olabilirler.
 
8- Dişleri fırçalarken diş etlerinin kanaması normaldir
Yanlış! Dişleri fırçalarken diş eti kanaması normal bir durum değildir ve diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekmektedir.
 
9- Ağrıyan dişe aspirin koymak gerekir
Yanlış! Aspirin ağrı kesicidir ancak etkisi ağız yolu ile alınıp kana karışınca ortaya çıkar. Dişin üzerine konulan aspirin ağrınızı dindirmediği gibi, ıstırabınızı da arttırır. Çünkü diş etinizde yara açar.
 
10- Ağız kokusu herkeste olur ve geçmez
Yanlış! Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, aftlar, uyumsuz ve kötü kullanılan protezler ve ağız kuruluğu, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, bademcik iltihaplanmaları sonucu meydana gelebilir. Ağız kokusunun asıl nedeni olan yukarıda sayılan hastalıkların tedavisi yapıldıktan sonra ağız kokusu önlenebilir.
 
 
Dentoria Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği:
    1997 yılından buyana Ağız ve Diş Sağlığında 22 yılı aşkındır hizmet sunmaktadır. Dentoria Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği çocuk diş hastalarına sunduğu özenli ve güler yüzlü hizmetle sağlıklı gülümsemenin merkezi olmayı sürdürüyor.
     İstanbul Avrupa Yakasında Diş Poliklinik ve Diş Hizmetini  Gaziosmanpaşa Merkez binasında sürdüren Dentoria; Yakın interlandı Beşyüz evler, Yıldırım mahallesi, Eyüp, Bayrampaşa ve diğer ilçelere de kalite ve sağlıklı gülüşler sunuyor.
    3A DENTAL, Estetik diş, İmplant, JD implant markalı implantla tedavi devam etmektedir. Ayrıca tüm diş dallarında diş merkezi hizmetlerine devam ediyor. Ekonomik diş  ücretleri ile de yüz güldürüyor.
    Gaziosmanpaşa da aranan ve güven duyulan diş hekimleri ile sürdürdüğü hizmet aşkını, Diş hekimi ve hasta ilişkilerindeki memnuniyetle de pekiştiren Dentoria hizmet kalitesini artırmaya devam ediyor.
    Gaziosmanpaşa Diş Hastanesi konsepti ile hizmet sunan Dentoria, Gaziosmanpaşa ve yakın ilçelerdeki Gaziosmanpaşa diş poliklinikleri, Diş Merkezleri, Diş hizmetleri, Çocuk diş sağlığı hizmetleri konusunda aranan bir kurum haline geldi.
    İstanbul Avrupa Yakasının Diş Tedavi ve sağlık hizmeti konusunda aranana ve tavsiye edilen kurumu DENTORİA A.D.S.P
Bleaching, Estetik Diş Ağız ve Çene Cerrahisi, Çocuk Diş,Ortodonti, Perodonti, Micro diş gibi özel ve genel Ağız ve diş sağlığı Hizmeti Sunan Gaziosmanpaşamızın Yüz akı sağlık kuruluşları arasında hizmet vermeye devam ediyor.
 

Diğer Diş Aktüel Başlıkları

Tanıtım Filmi Doktorunuza Sorun Sizi Arayalım Online Randevu Çocuklar İçin